| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 14 mΩ |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.2 A @ 100 kHz |
| Voltage Rating | 16 V |
| Height - Seated (Max) | 13.5 mm |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 10 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20 % |
| RoHS | Compliant |
| Capacitance | 1 mF |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23309
Ext.Price$0.23309
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23309 | $0.23309 |
| 10 | $0.20776 | $2.07760 |
| 50 | $0.18518 | $9.25900 |
| 100 | $0.15445 | $15.44500 |
| 500 | $0.12882 | $64.41000 |
| 1000 | $0.12277 | $122.77000 |
| 3000 | $0.11701 | $351.03000 |
| 5000 | $0.11152 | $557.60000 |
